Počet výsledků: 20

Otevřít filtraci

Aspirační biopsie tenkou jehlou neboli FNAB (zkratka pochází z anglického názvu fine-needle aspiration biopsy) je odběr tekutiny, buněk nebo tkáně tenkou jehlou k vyšetření pod mikroskopem. Při tomto zákroku lékař pomocí tenké jehly odebere materiál z oblasti, která je předmětem jeho zájmu (například ze štítné žlázy, pokud laboratorní vyšetření krve a/nebo ultrazvukové vyšetření ukázalo pozitivní nález). Vzorek je pak odeslán do laboratoře, kde patolog zkontroluje, zda neobsahuje nádorové buňky. Viz také aspirace, biopsie, punkční biopsie.

Tenké střevo (lat. intestinum tenue) je součástí trávicího traktu. Natrávená potrava do něj přichází ze žaludku. V tenkém střevě pokračuje proces trávení: složky potravy se dále rozkládají na jednodušší látky a vstřebávají se do krevního oběhu. Nestravitelné zbytky potravy odcházejí do tlustého střeva. Tenké střevo se dále člení na dvanáctník, lačník a kyčelník. Obrázek: Makroskopická a mikroskopická stavba tenkého střeva – schematický nákres. Směrem zleva doprava (podle tmavých šipek) roste detail zobrazené struktury: poloha tenkého střeva v trávicím traktu (nahoře vlevo), průřez tenkým střevem (dole vlevo), průřez kruhovou řasou (nahoře uprostřed), průřez střevním klkem (dole vpravo) a detail enterocytu (nahoře vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také střeva, trávicí trakt.

Zánět tenkého střeva neboli enteritida může mít řadu různých příčin. Trávicí trakt může být například postižen bakteriální nebo virovou infekcí – typickými příznaky jsou pak bolest břicha, nevolnost, zvracení a/nebo průjem. Podobné účinky mohou mít i jedovaté houby či lesní plody, případně škodlivé chemické látky obsažené v jídlech či nápojích. Enteritida může být rovněž důsledkem přejídání nebo nadměrné konzumace alkoholu. Viz také zánět, tenké střevo a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz enteritida.

Core-cut biopsie je jiný název pro punkční biopsii.

Biopsie je odběr buněk nebo tkání z pacientova těla za účelem následného prozkoumání v laboratoři (kvůli diagnostice nějakého onemocnění, nejčastěji nádorového). Odebraný vzorek v laboratoři vyšetří patolog. Existuje mnoho různých typů biopsií. Odvozené přídavné jméno je bioptický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz biopsie.

Vakuová biopsie neboli VAB (zkratka pochází z anglického názvu vacuum-assisted biopsy) je biopsie, při které je z prsu odebrán malý vzorek tkáně. K vakuovému zařízení je připojena dutá sonda, která je naváděna pod mamografickou kontrolou (SVAB) nebo pod kontrolou ultrazvuku (UVAB). Uvnitř sondy se nachází miniaturní rotující „nůž“, který po navedení sondy do požadovaného místa v prsu vyřízne malý kousek tkáně a ta je pomocí vakua jemně odsáta. Odebraný vzorek tkáně pak pod mikroskopem prozkoumá patolog. Vakuová biopsie zanechá jen velmi malou jizvu, po zákroku nejsou třeba žádné stehy. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou (SVAB), vakuová biopsie pod kontrolou ultrazvuku (UVAB).

Vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou neboli SVAB (zkratka pochází z anglického názvu stereotactic vacuum-assisted biopsy) je kombinace vakuové biopsie a stereotaktické biopsie. Provádí se zejména při podezření na karcinom prsu. Viz také biopsie, vakuová biopsie, stereotaktická biopsie.

Stereotaktická biopsie je biopsie, při které je využíván počítač a trojrozměrné zobrazovací zařízení (například mamograf) k nalezení „podezřelého“ místa (ve kterém by se mohl nacházet zhoubný nádor) a k navedení sondy, kterou je odebrána tkáň k následnému vyšetření pod mikroskopem. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou (SVAB).

Biopsie pod kontrolou ultrazvuku je biopsie, při které je využíván počítač a ultrazvuk k nalezení „podezřelého“ místa (ve kterém by se mohl nacházet zhoubný nádor) a k navedení duté jehly, kterou bude odebrána tkáň k následnému vyšetření pod mikroskopem. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod kontrolou ultrazvuku (UVAB), ultrazvukové vyšetření.

Otevřená biopsie je chirurgický zákrok, který se využívá v případech, kdy je potřeba odebrat větší množství tkáně, než umožňují minimálně invazivní bioptické metody (jako je zejména punkční biopsie nebo vakuová biopsie). Otevřená biopsie se provádí buď v lokální nebo celkové anestezii. Viz také biopsie.

Zobrazeno 1 až 10 z 20

Počet výsledků